Jak se starat o skleník v létě i v zimě

23. února 2017
Jak se starat o skleník v létě i v zimě

Vypěstovat krásnou a chutnou zeleninu v polykarbonátovém skleníku není nic složitého. Stačí, když budete dodržovat několik důležitých zásad, a můžete se těšit na bohatou úrodu plnou vitamínů. Naučíme vás, jak skleník správně provozovat a starat se o něj.

Bez vody to nepůjde

Jakmile do hlíny ve skleníku zasejete semínka a zasadíte sazenice, čeká vás každodenní péče o to, aby měly dostatek vláhy pro svůj růst. Ideální stav je, pokud máte poblíž skleníku sud na dešťovou vodu, kterou rostliny snáší lépe než upravenou vodu z kohoutku.

Z tohoto pohledu mají výhodu skleníky s klasickou konstrukcí (typ “A”), na které se dá připevnit okapnička a dešťovku tak máte připravenou hned po ruce. U obloukového typu řešte funkční odvod vody stékající po stěnách už ve chvíli, kdy vybíráte místo pro stavbu skleníku.

Pokud dešťové srážky nechytáte a jste při zavlažování skleníku odkázaní jen na studnu nebo vodovodní řad, napusťte si vodu dřív a nechte ji “odrazit”. Nejlépe v kýblech a na sluníčku, kde se ohřeje. Nikdy nezalévejte zeleninu v rozpáleném skleníku čerstvě napuštěnou studenou vodou, mohla by jí způsobit šok i smrt.

Buďte moderní, zalévejte ve skleníku automaticky

Buďte moderní, zalévejte automaticky

Nechce se vám každý den tahat konve s vodou? Pořiďte si automatickou závlahu skleníku. Takzvaná kapková závlaha je stavebnice z trubek, kterou přizpůsobíte přesně potřebám vašeho skleníku.

Po připojení hadice ke zdroji voda pomalu kape z trubiček vyvedených přímo ke kořenům rostlin. Tím jim zajistíte optimální přísun vláhy a ještě spoustu vody ušetříte, protože nezaléváte prázdná místa. Automatická závlaha skleníku může fungovat i sama bez vašeho zásahu. Stačí k ní připojit spínací hodiny, které spustí zavlažování každý den v nastaveném čase.

Ještě dál je pak čidlo, hlídající vlhkost půdy. Ve chvíli, kdy je ve skleníku příliš sucho, systém sám pustí vodu a zase ji zastaví. Když si k zavlažování pořídíte i automatické větrání skleníku, máte prakticky po starostech a chodíte jen trhat plevel a sbírat úrodu.

Skleník musí dýchat

Skleník musí dýchat

Kromě pravidelného přísunu vody musíte svým rostlinám ve skleníku dopřát také dostatek čerstvého vzduchu, aby se nedusily a v létě nepadly vedrem. I v tomto případě vám pomůže automatika. Vyplatí se hlavně v případě, když jste přes den mimo domov a nemáte možnost větrat podle momentálního počasí.

Lepší, než větrat dveřmi nebo bočními otvory (třeba papriky vůbec nemají rády průvan zespodu) je pořídit si skleník se střešními okny. Těmi lépe uniká “vydýchaný” vzduch a také nahromaděné teplo.

Automatické větrání pak zajistí páka s pístem z materiálu, který se teplem rozpíná. Jakmile je ve skleníku příliš horko, píst páku zvedne a pootevře okno. Po ochlazení se opět smrskne a okno dovře zpět.

Co je potřeba udělat před zimou

Správně fungující skleník s úspěchem využijete i dlouho po sklizni poslední zeleniny. Až do prvních mrazů se v něm bude dařit třeba hlávkovému salátu nebo kadeřavé petrželce. Přes celou zimu pak můžete ve skleníku bez vytápění nechat přezimovat některé venkovní kytky a okrasné dřeviny rostoucí v nádobách.

Příprava skleníku na zimu začíná odstraněním všech zbytků rostlin, které nebudete zarývat do půdy. Záhony pak poryjte a přidejte vyzrálý hnůj nebo kvalitní kompost. Ryjte, dokud venku nemrzne, zachráníte tak důležité mikroorganismy tvořící a obohacující dobrou zeminu.

Během zazimování také nezapomínejte na desinfekci skleníku od drobných škůdců, přečkávajících zimu ve škvírách a spárách. Zbavíte se jich takzvaným sířením skleníku. Zapálíte uvnitř speciální dýmovnici do skleníku, a utěsníte dveře i okna a necháte skleník nejméně 2 hodiny vydýmený.

Při síření se vyhněte příliš agresivním chemikáliím, jejichž zbytky mohou nadělat víc škody než užitku, a poohlédněte se po bio dýmu určeném do skleníku. Ten je možné použít i během sezóny v případě, že se vám hmyzí škůdci ve skleníku přemnoží.

Chcete ve skleníku topit?

Chcete ve skleníku topit?

Pokud jste opravdu vášnivým zahrádkářem a pěstitelem, nelitujte investice a pořiďte si do skleníku topení. Máte několik možností, každopádně ale počítejte s tím, že levné vytápění skleníku zrovna nebude.

Nejjednodušší je topit ve skleníku elektrikou. Ovšem jednak musíte také s jejím přívodem počítat už při výběru místa a vytápění se pochopitelně projeví na účtu od vašeho prodejce energií. Záleží, zda chcete uvnitř jen zajistit bezmrazé podmínky, temperovat pro růst odolnějších rostlin nebo ve skleníku v lednu topit exotickým palmám.

Vyřešit topení do skleníku můžete také přenosným plynovým ohřívačem na bombě. Má ale tu nevýhodu, že při spalování plynu se tvoří zplodiny, které je nutné větrat. Tím ale zároveň uniká ze skleníku teplo. Podobně jako v případě, že použijete olejové topné těleso. Hodí se spíše k vytápění menších skleníků a také při jeho používání vznikají zplodiny.

Když se blíží jaro

Když se blíží jaro

Jak připravit skleník na jaro? Jestli venku panuje “normální” zima, můžete začít skleník už v únoru chystat na další sezónu. Pořádně vyvětrejte a umyjte okna.

Příprava skleníku na jaro dlouhodobě rozděluje zahrádkáře na dva tábory. Jedni tvrdí, že každoročně je nutné vyměnit unavenou zeminu ve skleníku za novou, druhým stačí na podzim porýt pohnojit a dodržovat zásady střídání plodin. Ke kterému názoru se přikloníte, záleží jen na vás a vašich dlouhodobých zkušenostech s pěstováním.

Při práci ve skleníku nejen zjara, když připravujete sadbu, často potřebujete něco odložit. Kam? Na poličku s dostatečnou nosností a odolností. Ale pozor. Pokud si myslíte, že si poličky do skleníku stlučete ze dřeva, raději to nedělejte.

Jakmile totiž začne dřevo ve vlhkém prostředí skleníku plesnivět, může ohrozit celou vaši úrodu. Podívejte se tedy raději po originálních poličkách do skleníku z odolných materiálů a garantovanou nosností.

Sklo už ne, poznejte raději Lexan

Co je Lexan? Moderní dutinkový polykarbonát ideální pro stavbu skleníků, zastřešení pergol nebo zasklení balkónů. Vychytané vlastnosti tohoto polykarbonátu umožňují jeho ohýbání za studena a snadné přichycení ke konstrukci. Při stavbě skleníku nepotřebujete na Lexan lepidlo ani jiné přípravky, všechny díly se spojují jen pomocí šroubů.

Výhody Lexanu oproti sklu:

  • lepší tepelná izolace
  • vysoká odolnost proti nárazům
  • srovnatelná propustnost světla
  • UV filtr zalisovaný přímo v materiálu
  • nízká hmotnost

Takže zapomeňte na skleněné tabule a mohutné konstrukce, které je mají udržet. Na Lexan stačí lehká stavba z hliníkových profilů. Kompletně smontovaný polykarbonátový skleník z Lexanu vám pak firma odborně ukotví přímo na určeném místě do základů nebo rovnou do země.

Díky komůrkové struktuře polykarbonátu se uvnitř skleníku sluneční paprsky lámou rovnoměrně a zabudovaný UV filtr nepropustí škodlivé záření. Nemusíte tak mít strach, že vám slunce úrodu spálí, jak bývá ve sklenících ze skla poměrně časté.

Vyberte si ten pravý skleník zpět nahoru

Produkty

Lexan™

Ceníky

Skleníky

Další produkty

Lexan™ a materiál

Fotogalerie

Blog

Firma & kontakt