Jaký skleník si pořídit – pár užitečných rad a tipů

13. února 2017
Jaký skleník si pořídit – pár užitečných rad a tipů

Aby vás pěstování vlastní zeleniny těšilo a měli jste z něj radost i užitek, musíte nejprve na to správné místo postavit ten správný skleník. Jeho výslednou podobu ovlivňuje celá řada faktorů a my vám poradíme, jak skleník vybrat. Není to žádná věda. Stačí se rozhodnout, co od svého skleníku vlastně chcete.

Menší, střední, větší, největší?

Ještě než začnete se sháněním nebo stavbou skleníku, dobře si rozmyslete, jaké rostliny v něm hodláte pěstovat. Na saláty, ředkvičky, kedlubny a další zeleninu držící se při zemi vám může stačit i takzvaný mini skleník. Což je vlastně polykarbonátové pařeniště, obvykle delší a širší než vyšší.

Jiné nároky pak budou mít rajčata, papriky nebo třeba salátové okurky. Nejlépe totiž uděláte, když tyto plodiny budete pěstit vertikálně čili na stojato. Dostanou více místa, umožní jim to lépe dýchat, tím pádem budou zdravější a také víc urodí. Toto řešení ovšem vyžaduje mít odpovídající skleník, a to raději obloukový než klasický se sedlovou střechou.

Jeho výška by pak měla být minimálně 2 metry, čím výše tím lépe. Nemusíte se přitom obávat, že přijdete o horní ventilaci. Moderní obloukové varianty mají ve své výbavě oblá střešní okna i možnost automatického elektrického větrání skleníku.

Plošný rozměr pak zvolte podle prostorových možností své zahrady a také podle toho, jestli budete pěstovat zeleninu sami pro sebe, pro všechno vaše příbuzenstvo, nebo máte v plánu objíždět s ní farmářské trhy v okolí.

Sklu dávno odzvonilo

Sklu dávno odzvonilo

Na všechny otázky týkající se velikosti a využití už jste si odpověděli a chystáte se skleník ve vybraném tvaru pořídit a instalovat do zahrady. Jak ale poznáte dobrý skleník, který vám bude přinášet potěšení spoustu let, vydrží horko i mráz, a po dvou sezónách se vám nerozpadne?

V prvé řadě zapomeňte na sklo, i když dalo skleníku jméno. Když stavíme skleník, tak z dutinkových polykarbonátových desek s mnohem lepšími tepelně-izolačními i fyzikálními vlastnostmi. Takže i v případě, že se chystáte budovat svépomocí, zvolte raději stavbu skleníku z polykarbonátu. Náklady nebudou ve srovnání s odolným skleníkovým sklem nijak dramaticky vyšší a investice se vám bohatě vrátí v dlouhé životnosti a nesporných přednostech moderního materiálu.

V čem je polykarbonát lepší než sklo:

  • bez poškození vydrží mnohem větší náraz
  • lépe izoluje teplo a je mrazuvzdorný
  • desky se dají ohýbat za studena
  • propouští srovnatelné množství světla
  • zadržuje škodlivé UV záření
  • drží si své optické a fyzikální vlastnosti
  • vyrábí se s různými délkami a strukturami dutinek

Necítíte se dostatečně zdatní na stavbu zasklené zahrádky? Chcete ušetřit peníze i čas? Tak si jen připravte terén, případně si nechte vyzdít nebo vybetonovat základy pod skleník a jeho výrobu raději nechte na odborné firmě. Ta vám totiž kompletně složený polykarbonátový skleník doveze až domů a na místě i ukotví přímo do podloží nebo připevní na již zmíněný základ pod skleník. Jestliže skleník nelze přepravit zkompletovaný, přijede k vám po částech a k montáži dojde až na místě.

Ještě než objednáte skleník

Ještě než skleník objednáte

Skleníků z polykarbonátu najdete na trhu celou řadu a jako u každého jiného zboží i pro ně platí, že levné skleníky nemusí být automaticky špatné. Na druhou stranu ale samozřejmě ty nejlevnější skleníky odkudsi z Asie s mizernou kvalitou a nedostatečnou sílou materiálů také nejsou řešením. Spíš jen vyhozenými penězi.

Každopádně pokud jste zvyklí nakupovat na internetu, neuškodí vyhledat si zákaznické recenze skleníků z polykarbonátu. Mnohé vám napoví a třeba se díky nim i vyhnete nákupu laciného zmetku nebo padělku, se kterým byste měli víc trápení než radosti.

Kde tedy pořídit skleník s ideálním poměrem kvality, užitnosti a ceny? Zvolte zlatou střední cestu a vsaďte na poctivé polykarbonátové skleníky české výroby. Bez námahy a starostí získáte perfektní ochranu pro své rostliny před venkovním chladem i škodlivým UV zářením ze slunce. Odmění se vám za to bohatou úrodou šťavnatých plodů, jaké si nikde jinde nekoupíte.

Na výběr toho pravého nářadí na zahradu doporučujeme Biano. Přečtěte si také, jak provozovat skleník, aby fungoval tak, jak má.

Vyberte si ten pravý skleník zpět nahoru

Produkty

Lexan™

Ceníky

Skleníky

Další produkty

Lexan™ a materiál

Fotogalerie

Blog

Firma & kontakt